Na jakie potrzeby jest potrzebna inwentaryzacja powykonawcza?


Inwentaryzacje powykonawcze najczęściej wykonuje się dla celów rozliczeniowych, zarówno finansowych, jak również rzeczowych, czy jakościowych. Wykonana inwentaryzacja może obejmować nie tylko część architektoniczną, ale również może być uzupełniona o przedmiary robót budowlanych, inwentaryzację rzeczową i/lub jakościową.

Część architektoniczna jest podstawą do określenia różnic pomiędzy pierwotnym projektem budowlanym, a faktycznie zrealizowanymi robotami budowlanymi. Bardzo często bowiem zdarza się, że podczas budowy wprowadza się różnego rodzaju zmiany w stosunku do projektu pierwotnego. Zmiany te mogą być konieczne ze względów technologicznych, spowodowane dostępnością materiałów lub technologii, pojawiającymi się dodatkowymi ograniczeniami wykonania robót budowlanych, niedokładnością pierwotnej dokumentacji projektowej, decyzjami Inwestora itp. Dlatego po wykonaniu prac Inwestor zleca realizację inwentaryzacji powykonawczej lub projektu powykonawczego, który dokładnie  przedstawi obiekt po jego wykonaniu.

Tego tupu dokumentacja może być potem podstawą do opracowania dalszych dokumentów i obliczeń takich jak: kosztorysy powykonawcze, instrukcje i regulaminy dla użytkowników, raporty rozliczeniowe finansowe i rzeczowe, inwentarze oraz inne sprawozdania.

Ze względu na koszt tego typu inwentaryzacji architektonicznej, powykonawczej i/lub projektu powykonawczego, zazwyczaj wykonuje się je przy dużych inwestycjach, w które zaangażowanych jest dużo osób i podmiotów. Jest to bowiem podstawa do rozliczeń kończących inwestycję, a dla późniejszych użytkowników i/lub właścicieli budynków bezpieczeństwo w zakresie udokumentowania przekazywanego majątku.