Na jakie potrzeby jest potrzebna inwentaryzacja fotograficzna?

 


Inwentaryzacja fotograficzna jest bardzo często niezbędnym elementem procesu budowlanego. Może być przydatna jeszcze na długo przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Dokumentacja fotograficzna jeszcze pustego terenu inwestycyjnego może być przydatna do przygotowania koncepcji architektonicznej, koncepcji zagospodarowania terenu, wykonania wizualizacji architektonicznych, udokumentowania istniejącego stanu terenu oraz zobrazowania przeszkód i elementów wpływających na przyszły przebieg inwestycji.
Sam przebieg całego procesu inwestycji (i jej wszystkich etapów) może być udokumentowany inwentaryzacją fotograficzną, jako dowód postępów prac, co jest z pewnością bardzo przydatne dla Inwestora, który nie może na co dzień doglądać budowy, a jednocześnie będzie chciał wiedzieć co się dzieje z jego budową. Ponadto, inwentaryzacja fotograficzna wszystkich etapów procesu inwestycji i budowy może być fantastycznym archiwum, do którego można wracać długo po zakończeniu budowy, pokazywać go przyszłym użytkownikom budynku / budynków lub wykorzystywać na cele promocyjne, reklamowe i marketingowe.
Inwentaryzacja poszczególnych etapów budowy i poszczególnych elementów budowli może być również wykorzystana na cele kontrolne. Poszczególne zdjęcia mogą być dowodem na stopień jakości wykonywanych prac, rozrachunki z wykonawcą, cele rozliczeniowe i nawet prawne. Inwentaryzacja fotograficzna może być bowiem w ekstremalnych przypadkach użyta jako bardzo wiążący dowód w sądzie przy sprawach spornych.
Przy większych inwestycjach oraz przy głębokich wykopach inwentaryzacja fotograficzna jest wręcz wymagana. Dokumentuje się wówczas stan istniejący całego otoczenia, zwłaszcza budynków sąsiednich, które należy sfotografować zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz w newralgicznych miejscach. Wykonane fotografie i filmy są bowiem podstawowym odnośnikiem do niepożądanych ewentualnych późniejszych naruszeń konstrukcji budynków otaczających, na skutek wykonania głębokich wykopów inwestycji. Każdy mądry inwestor powinien taką inwentaryzację fotograficzną otoczenia wykonać.
Inwentaryzacja fotograficzna jest również potrzebna w przypadku chęci wykonania jakichkolwiek prac konserwatorskich i budowlanych na obiektach historycznych, czy zabytkowych. Wykonana dokumentacja, zdjęcia i filmy pozwolą na ewentualne odtworzenia poszczególnych elementów budynku i jego stanu przed rozpoczęciem robót. Inwentaryzacja fotograficzna może również służyć celom porównawczym przed i po odrestaurowaniu obiektu.
Ponadto, inwentaryzacja fotograficzna jest niezwykle przydatna w procesie obrotu nieruchomościami. Dotyczy to zarówno terenu inwestycyjnego, jeszcze przed wykonaniem prac budowlanych, aż po gotową, wybudowaną inwestycję oraz budynki stare i historyczne. Każde bowiem ogłoszenie nieruchomości powinno być zaopatrzone w dokumentację fotograficzną, która w istocie spełnia funkcję czysto promocyjną i marketingową.